Koncert „Karol Mikuli - zapomniany uczeń Chopina, zasłużony obywatel Austro-Węgier”

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

13.04.2016 (śr.) o godz. 19.00 w Austriackim Forum Kultury (ul. Próżna 7/9, Warszawa)odbędzie się koncert „Karol Mikuli - zapomniany uczeń Chopina, zasłużony obywatel Austro-Węgier”
Wykonawcy: Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian, Witold Żołądkiewicz – baryton, Anna Gut - klarnet
Prowadzenie i koncepcja - Michał Piekarski
W programie:
Karol Mikuli - Pieśni op. 16, 17, 27 oraz Serenada As-dur op. 22 na klarnet i fortepian
Koncert poświęcony Karolowi Mikulemu (1819-1897), uczniowi Fryderyka Chopina, kompozytorowi i pianiście. Urodzony w Czerniowcach w rodzinie polskich Ormian, artysta od 1858 r. mieszkał we Lwowie, gdzie został dyrektorem Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego wzorowanego na Towarzystwie Muzycznym w Wiedniu. Przez 30 lat kierował Konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego, wykształcił szereg pianistów i kompozytorów, dzięki czemu w roku 1910 Lwów stał się głównym miejscem obchodu Roku Chopinowskiego. W 1889 r. został odznaczony Krzyżem Rycerskim Orderu Cesarza Franciszka Józefa I. Mikuli był też kompozytorem, autorem głównie utworów fortepianowych – tak jak Chopin – mazurków, polonezów, etiud. Całkowicie nieznane są za to jego pieśni. Muzykolog Michał Piekarski natrafił na nie w bibliotece konserwatorium we Lwowie, gdy przygotowywał materiały do pracy doktorskiej poświęconej muzyce i muzykologii we Lwowie. Zarówno pieśni Mikulego, jak i serenada są utworami, które w Warszawie nigdy nie miały okazji zabrzmieć, dlatego koncert „Karol Mikuli – zapomniany uczeń Chopina, zasłużony obywatel Austro-Węgier” daje jedyną możliwość zapoznania się z tą twórczością.
 

ARMENIA. KARAWANY ŚMIERCI - premierowe spotkanie autorskie w Warszawie

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

11 kwietnia o godz. 19:00 w Cafe Kulturalna w Warszawie (plac Defilad 1) odbędzie się premierowe spotkanie z autorami (Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki) książki pt."Armenia. Karawany śmierci".
Publikacja "to owoc wieloletnich podróży dwojga wybitnych specjalistów od tematyki wschodniej"- całość recenzji można znaleźć na stronie Wydawnictwa Czarne KLIKNIJ TUTAJ
   

Ormiańska rodzina Bohosiewiczów - spotkanie z autorskie z Andrzejem Bohosiewiczem

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Fundacja Armenian Foundation serdecznie zaprasza na spotkanie z p. Andrzejem Bohosiewiczem, autorem ksiązki "Ormiańska Rodzina Bohosiewiczów", które odbędzie się 21 marca o godz. 18:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie (ul. Elektoralna 12).
   

Warszawa - spotkanie historyczne „Od Grunwaldu do Monte Cassino.Ormianie w służbie Rzeczypospolitej”

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Fudacja Armenian Foundation serdecznie zaprasza na spotkanie historyczne „Od Grunwaldu do Monte Cassino. Ormianie w służbie Rzeczypospolitej”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął JE Edgar Ghazaryan Ambasador Republiki Armenii w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Pan prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Spotkanie odbędzie się 3 marca 2016 r. o godz.12:00 w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie (ul. Ostrobramska 109).

W programie:
  • Powitanie uczestników
  • Otwarcie wystawy Ormianie w służbie Rzeczypospolitej
  • Wystąpienia okolicznościowe
  • Projekcja filmu dokumentalnego „Pokojowe misje ormiańskie”
  • Występ taneczno-muzyczny narodowego zespołu ormiańskiego
  • Poczęstunek okolicznościowy
UROCZYSTOŚCI TOWARZYSZĄCE:
Godz. 10:45 – złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na Placu marszałka Piłsudskiego w Warszawie
Godz. 11:00 – złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Jadwigi Zarugiewiczowej na gmachu Garnizonu Warszawa
   

14 rocznica śmierci śp. Leona Ter - Oganjana - założyciela KZKO

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Dziś mija kolejna rocznica śmierci nieodżałowanego Pana Profesora Leona Ter- Oganjana.
12 lutego 2002 r.  zmarł w Warszawie w wieku 91 lat lider życia kulturalnego Ormian w Polsce. Dla nas niezapomniany twórca Koła Zainteresowań Kulturą Ormian przy warszawskim oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.
Leon Ter-Oganjan urodził się 12 listopada 1910 w St. Petersburgu. Pochodził z rodziny ormiańsko-rosyjskiej (ojciec był Ormianinem, matka – Rosjanką), jednakże wychowywany był przez matkę i ojczyma – Polaka. Najpierw był polskim Ormianinem, po latach ormiańskim Polakiem. Sam o o sobie mówił, że ma bardzo polski życiorys. Pokój Jego duszy
   

Strona 3 z 82