Spotkanie z Panią Beatą Kost, autorką książki ALBUM LWOWSKI.

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Fundacja Armenian Foundation serdecznie zaprasza na spotkanie z Panią Beatą Kost, autorką książki ALBUM LWOWSKI.
Wieczór autorski będzie miał miejsce 15 lutego br. o godz. 18:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie ul. Elektoralna 12.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
 

IV BAL ORMIAŃSKI

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Izba Gospodarcza Polska - Armenia wraz z Fundacją Ormiańską mają zaszczyt zaprosić Państwa na IV Bal Ormiański - tym razem zapraszamy na BAL MASKOWY. Wracamy do pięknej, przedwojennej tradycji Ormiańskich Bali organizowanych we Lwowie i Warszawie. Bawić będziemy się przy dźwiękach muzyki ormiańskiej i polskiej 16 stycznia 2016 w JM HOTELU W WARSZAWIE UL. GRZYBOWSKA 45 - rozpoczęcie Balu o godz.20:00.
W programie m.in konkurs na najciekawszą maskę.
Komitet organizacyjny serdecznie uprasza Panie i Panów o dokonywanie imiennej rezerwacji telefonicznie(tel.696586108)lub mailowo( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).
Wstęp: 50PLN
   

Spotkanie - "Relacja z podroży po Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie"

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Fundacja Ormiańska KZKO serdecznie zaprasza na spotkanie "Relacja z podroży po Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie" Państwa Anny i Stanisława Widajewiczów w dniu 25 listopada o godz. 18:00 w siedzibie Fundacji Polsko - Ormiańskiej w Warszawie ul. Wspólna 61 lok 107
   

Koncert Armeńskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Po raz pierwszy w swojej historii wystąpi w Polsce Armeńska Narodowa Orkiestra Filharmoniczna (APO).  Zespół pod batutą swojego szefa, Eduara Topczjana, wystąpi w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie  29 listopada br. Program koncertu wypełnią dzieła kompozytorów rosyjskich - Kaprys hiszpański op. 34 Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, I Symfonia g-moll op. 13, Marzenia zimowe Piotra Czajkowskiego, a także słynny Koncert skrzypcowy czołowego kompozytora ormiańskiego, Arama Chaczaturiana, w którym jako solistka wystąpi młoda skrzypaczka, Anusz Nikogosjan.
Będzie to jedyny koncert Orkiestry w Polsce w ramach krótkiego tournée, podczas którego wystąpi także dwukrotnie w Niemczech.
Armeńska Narodowa Orkiestra Filharmoniczna jest najstarszym zespołem symfonicznym w kraju, założonym w r. 1925 przy konserwatorium w Erywaniu przez Arszaka  Adamiana i Aleksandra Spendiariana – świętuje więc w tym roku 90-lecie istnienia. Orkiestra występuje regularnie nie tylko w kraju, ale odbywa także podróże koncertowe do wielu krajów świata, pełniąc rolę ambasadora kultury Armenii. Propaguje twórczość kompozytorów ormiańskich, m. in. Arama Chaczturiana, Edwarda Morzojana, Aleksanda Arutiuniana, Aweta Terterjana i wielu innych.  Wśród dyrygentów, którzy kierowali Orkiestrą, jest także Walery Gergiew, który pełnił rolę jej dyrektora artystycznego w latach 1981- 1985.
Obecny szef zespołu, Edward Topczjan (ur. 1971), studiował w Konserwatorium w Erywaniu początkowo grę na skrzypcach, a następnie dyrygenturę u znakomitego Ohana Duriana. Działalność dyrygencką rozpoczął w wieku 20 lat, gdy wraz z przyjaciółmi założył Serenade Chamber Orchestra. Z zespołem tym, znanym później pod nazwą Armenian Chamber Pleyers, dał ponad 1000 koncertów w wielu krajach, odnosząc znaczne sukcesy. Występuje gościnnie z orkiestrami symfonicznymi w ważnych ośrodkach Europy, Rosji i Stanów Zjednoczonych.
W 2000 roku debiutował z Armeńską Orkiestrą Filharmoniczną i jeszcze w tym samym roku został jej dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem. Za swoje dokonania został uhonorowany licznymi nagrodami.
Solistka wieczoru, Anusz Nikogosjan, studiowała grę na skrzypcach w Erywaniu i w Monachium, doskonali również swoją sztukę pod kierunkiem Julii Fischer. Jest laureatka szeregu międzynarodowych konkursów, występowała w Rosji, Europie i USA, często wykonując utwory kompozytorów ormiańskich. Artystka gra na skrzypcach Guadagniniego z r. 1753.
Tekst przygotował Krzysztof Teodorowicz
   

Otwarcie wystawy "Ormianie w służbie Rzeczypospolitej"

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

W dniu 20 listopada 2015 roku w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie nasza Fundacja (Armenian Foundation) otworzyła wystawę pn. "Ormianie w służbie Rzeczypospolitej". Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Pan Minister Jan Stanislaw Ciechanowski, J.E. Ambasador Republiki Armenii,Edgar Ghazaryan,  Pan Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Zbigniew Wawer oraz Prezes Fundacji, Marta Axentowicz-Bohosiewicz. Wśród licznie zgromadzonych na wystawie gościliśmy rodziny osób, których biogramy stanowią dużą część wystawy, m.in. Panią Grażynę Tumanowicz-Podstawską, córkę żołnierza niezłomnego Waleriana Tumanowicza, Pana Tomasza Wartanowicza, syna Józefa Wartanowicza - zamordowanego w Czarnym Lesie pod Stanisławowem, rodzinę Pani Marii z Nikosiewiczów Cyranowskiej - uczestniczki Powstania Warszawskiego. Otwierający wystawę zostali uhonorowani przez Dyrektora Muzeum medalami płk. Bronisława Gębarzewskiego.
Wystawa powstała dzięki naszej pasji, by ocalić od zapomnienia wspaniałe postaci Ormian Polskich, którzy wpisywali się na karty historii Rzeczypospolitej i świata. Poświęcona jest Ormianom, którzy wnieśli szczególny wkład – kulturalny, wojskowy czy naukowy – w dzieje naszego państwa. Niejednokrotnie stawali z bronią w ręku w jego obronie. Na wystawie zaprezentowano szereg biogramów, wspomnień, jak również wiele cennych i nie publikowanych dotychczas materiałów archiwalnych dotyczących polskich Ormian pochodzących z rozproszonych po całym świecie archiwów prywatnych.

Więcej: Otwarcie wystawy "Ormianie w służbie Rzeczypospolitej"

   

Strona 4 z 82