Wystawa "Ormianie w służbie Rzeczypospolitej"

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Szanowni Państwo,
Jest nam niezmiernie miło zaprosić na otwarcie wystawy "Ormianie w służbie Rzeczypospolitej"w dniu 20 listopada br. (piątek) o godz. 12:00 w Sali Kasetonowej Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Wystawę otworzy Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Pan minister Jan Stanisław Ciechanowski wraz z J.E. Ambasadorem Republiki Armenii w Polsce, Panem Edgarem Ghazaryanem, który objął wystawę honorowym patronatem.
Z wyrazami szacunku
Marta i Maciej Bohosiewiczowie
 

SPOTKANIE w Warszawie - 21.10.2015

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Serdecznie zapraszamy na comiesięczne spotkanie ormiańskie. W programie:
1. Relacja z obozu wolontariackiego w Armenii
2. Co się dzieje w Kutach - relacja z pobytu i przygotowania do przyszłorocznej wyprawy
3. Co Ormianie robili w Polinie (Muzeum Żydów Polskich) - relacja z kulinarnego spotkania mniejszości
Spotkanie odbędzie się we środę 21 października o godz. 18:00 w Bibliotece Mazowieckiego Centrum Kultury ul. Senatorska 12 w Warszawie
   

Uczta POLIN z Robertem Makłowiczem

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Wraz z krytykiem kulinarnym, pisarzem i podróżnikiem Robertem Makłowiczem i przedstawicielami mniejszości narodowych wyruszymy w smakową podróż do dawnej Rzeczpospolitej. Spotykały się tam m.in. kuchnie: żydowska, polska, ormiańska czy tatarska. Na ile się przenikały? Czy możemy dostrzec ich wpływ na współczesną kuchnię polską? Jakie smaki przetrwały, a jakie zostały utracone bezpowrotnie? Szukaniu odpowiedzi na te pytanie będzie towarzyszyła słodka uczta inspirowana dawnymi przepisami.
11 października, godz. 14:00-17:00, hol główny, wstęp wolny. Muzeum Historii Żydów Polskich ul. Mordechaja Anielewicza 6, Warszawa.

   

Warszawski Festiwal Filmowy - ormiański akcent

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

W ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego będzie można zobaczyć film nawiązujący do ludobójstwa Ormian francuskiego reżysera ormiańskiego pochodzenia Robert Guédiguiana:
PROJEKCJE w MULTIKINIE Z ZŁOTYCH TARASACH
09.10 godz.16:30
11.10 godz. 18:30
TRAILER kliknij tutaj
   

Wystawa o Polskich Ormianach w Kielcach

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego zaprasza na wernisaż wystawy „Ormianie Semper Fidelis”, który odbędzie się  w siedzibie Instytutu 18 września (piątek) o godz. 18.00 w kamienicy przy ul. Planty 7 w Kielcach.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie we współpracy z Fundacją Ormiańską KZKO. Ekspozycja w sposób przekrojowy ukazuje dzieje polskich Ormian – od przybycia do Lwowa wygnańców z ormiańskiego królestwa Ani, aż po współczesną działalność tej mniejszości na terenie Rzeczpospolitej, wraz z dokonaniami w dziedzinie renowacji cmentarzy na Kresach.Barwnym planszom towarzyszą eksponaty, wśród nich stroje i przedmioty liturgiczne. Dużą część wystawy stanowią biogramy sylwetek Ormian polskich – znamienitych artystów, pisarzy, duchownych, naukowców, a przede wszystkim wielkich polskich patriotów.
Wśród przedstawionych postaci znalazł się również kielecki Ormianin – Grzegorz Axentowicz, który przybył do naszego miasta w 1929 roku. Do wybuchu wojny sprawnie kierował kielecką Izba Rzemieślniczą, pełnił również funkcję ławnika w Zarządzie Miasta. Od 1936 roku stał na czele Komitety Wykonawczego Budowy Muzeum Świętokrzyskiego  w Kielcach. Po wojnie zamieszkał w Łodzi, gdzie zmarł w 1971 roku. Wystawę przygotowała wnuczka Grzegorza – Marta Axentowicz - Bohosiewicz.
   

Strona 5 z 82