Ormiański spis ludności parafii Kuty z 1822 roku, Franciszek Wasyl

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

"Dzieje diaspory ormiańskiej i innych nacji i narodowości, na terenie ziem ruskich Rzeczypospolitej i w czasach zaborów w Galicji Wschodniej, cieszą się coraz większym zainteresowaniem badawczym. Z większą niż dotychczas uwagą i ostrożnością polscy historycy, socjolodzy oraz kulturoznawcy podchodzą do problematyki wyznaniowej i etnicznej wspomnianych terenów. Co prawda spotyka się jeszcze wśród specjalistycznych badań (o popularnonaukowych nie wspominając) stereotypowe, wywodzące się z dziewiętnastowiecznej literatury pięknej, określenie „kresy” czy, mające z kolei swoją genezę w okresie II Rzeczypospolitej, określenie „Polska południowo-wschodnia”. Określenia te odnoszą się do wspomnianych terenów. Można jednak mniemać, iż wraz z postępem krytycznych studiów źródłowych, polscy badacze podchodzić będą z coraz większą ostrożnością do używanych przez siebie pojęć wartościujących – szczególnie tych nawiązujących do delikatnej materii narodowościowo-państwowej." „Prace Historyczno-Archiwalne”, T. XVII, Rzeszów, 2006.

Cały artykuł ze spisem mieszkańców parafii w Kutach w pliku PDF (ze strony Centrum Badań Ormiańskich w Toruniu).

 

Jurek Szokalski, Ormianie – jacy są naprawdę?...

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

piątek, 04 lipca 2008 22:53

(z odczytu podczas Nocy Ormiańskiej 13 czerwca 2006 r. w warszawskiej „Jadłodajni Filozoficznej”).

Powinienem może powiedzieć: „jacy są – według mnie” – ale liczę na inteligencję odbiorcy: każdy człowiek powinien mieć świadomość takiego według mnie, choćby swoją – jak mu się zdaje, „obiektywną”– informację powtarzał za nie wiadomo jak uznanym autorytetem. W każdym razie, prawdą nazywam tutaj pewną wiedzę empiryczną czyli doświadczenie, nabyte w kontaktach z krajem i z ludźmi. No, a wiedza niby-aprioryczna, stereotypy?... No cóż– parędziesiąt lat temu mówiło się o koniaku ormiańskim, o radiu Erywań (bardziej zresztą rosyjskim niż ormiańskim), nieco rzadziej – o Aramie Chaczat(u)rianie… Na zachodzie mówiło się kiedyś o ormiańskich terrorystach – nazywanych w swej ojczyźnie mścicielami – którzy dokonywali zamachów na reprezentantów władzy tureckiej. U nas starano się nie nadawać takim faktom rozgłosu.

Więcej: Jurek Szokalski, Ormianie – jacy są naprawdę?...

   

Publikacje o projekcie "Kuty"

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Informacje o naszym projekcie na różnych stronach internetowych, wraz z odnośnikami...

Więcej: Publikacje o projekcie "Kuty"

   

Warszawa: Armenia u źródeł chrześcijaństwa

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Wystawa fotografii Vahrama Mkhitaryana - wybitnego reżysera, fotografa i operatora z Armenii. Otwarcie w poniedziałek 7 lipca 2008 r. o godz. 15.00 w Domu Polonii w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 64. Wystawa będzie czynna do 1 sierpnia 2008 r., od poniedziałku do soboty w godz. 9-17. Zapraszamy.

 

Vahram Mkhitaryan – reżyser, fotograf, operator.

Autor filmów dokumentalnych. Zdobywca nagród na międzynarodowych festiwalach. Prezentujący swoje prace fotograficzne na wystawach w Armenii i w Polsce. Zajmujący się profesjonalną fotografią reklamową, właściciel studia fotograficznego „mired”. Autor ponad 100 filmów reklamowych z dziedziny reklamy społecznej, niektóre z nich zostały nagrodzone na festiwalach, niektóre zaś przyniosły namacalne efekty. Stypendysta Programu Lane’a Kirklanda (ASP Warszawa), wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów tego Programu w Armenii. Aktualnie pracuje nad kilkoma projektami- projektem fotograficznym „Polska oczami obcokrajowca” realizowanym we współpracy z Ambasadą Polską w Erewaniu oraz projektami filmowymi: „Pieśń pastucha” oraz „10 minut demokracji”.

   

Strona 82 z 82