Armenia

ARMENIA. KARAWANY ŚMIERCI - premierowe spotkanie autorskie w Warszawie

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Armenia

11 kwietnia o godz. 19:00 w Cafe Kulturalna w Warszawie (plac Defilad 1) odbędzie się premierowe spotkanie z autorami (Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki) książki pt."Armenia. Karawany śmierci".
Publikacja "to owoc wieloletnich podróży dwojga wybitnych specjalistów od tematyki wschodniej"- całość recenzji można znaleźć na stronie Wydawnictwa Czarne KLIKNIJ TUTAJ
 

Lawasz to ormiański chleb - UNESCO nie pozostawiło wątpliwości

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Armenia

We środę, 2 grudnia 2014roku, UNESCO pozytywnie rozpatrzyło wniosek Armenii o wpisanie wypieku lawaszu na listę światowego dziedzictwa.Według notatki na stronie internetowej UNESCO, przygotowanie lawaszu "wymaga wielkiej staranności, koordynację, doświadczenia i specjalnych umiejętności" oraz "wzmacnia więzi rodzinne i społeczne" zaś "przygotowanie, znaczenie i wygląd  lawszu jest wyrazem kultury i dziedzictwa w Armenii". Z decyzją organizacji nie zgadza się Azerbejdżan i Turcja. Państwa sąsiadujące z Armenią uważają wypiek za swoją tradycyjną potrawę.
Chleb w Armenii wypieka się w tonirze, którego część przeznaczona do pieczenia ma kształt cylindryczno-stożkowy o średnicy 1-1,6 m w najszerszym miejscu. Piec jest zagłębiony w ziemi na 0,8-1,2 m, a do dna doprowadzony jest specjalny kanał, którym w czasie spalania drewna dochodzi powietrze. Po spaleniu drewna kanał jest zakrywany, a pozostawione na dnie pieca zwęglone, żarzące się węgle stanowią źródło ciepła w czasie pieczenia. Lawasz wypieka się z niekwaszonego ciasta zrobionego z mąki pszennej, wody i soli. Ciasto najpierw się rozwałkowuje, a następnie kręcąc w dłoniach rozciąga się do grubości papieru. Taki naleśnik nakłada się na formę przypominającą poduszkę, po czym przylepia się do rozgrzanej wewnętrznej ścianki pieca wpuszczonego w podłogę. Chleb znajduje się w piecu ledwie przez chwilę. Dzięki temu, że placek jest bardzo cienki piecze się bardzo szybko.Lawasz charakteryzuje się tym, że prawie nie ma w nim miękiszu, prawdziwy ormiański chleb pieczony jest bez użycia drożdży, na zaczynie. Do dziś lawasz używany jest w ceremonii zaślubin (panna młoda ma przerzucony przez ramię specjalnie wypiekany z tej okazji lawasz).
   

Sumgait 1988

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Armenia

W okresie 27-29 lutego 1988 roku w miejscowości Sumgait (Azerbejdżan) zostały zorganizowane masakry ludności ormiańskiej przez Azerów. Były one zaplanowane wcześniej, o czym świadczy to, że sprawcy posiadali listę adresów Ormian zamieszkujących Sumgait. W dniach masakry rozłączono telefony w domach, rozdawano narkotyki, alkohol oraz przedmioty, które zostały użyte w rzezi Ormian. Po trwających kilka dni rozbojach, oficjalne wiadomości mówiły o śmierci kilkunastu osób, ale nie oficjalne źródła mówią nawet o ok. tysiącu poszkodowanych Ormian. Aby dowiedzieć się więcej o masakrze w mieście Sumgait z 1988 roku, zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Ordinary Genocide” z polskimi napisami w dniu 28-go lutego o godz. 17:00 w siedzibę Fundacji Polsko-Ormiańskiej przy ulicy Wspólnej 61 lok. 107.
1988թ. փետրվարի 27- 29-ին Սումգաիթ (Ադրբեջան) քաղաքում, ադրբեջանցիների կողմից կազմակերպվել է հայ բնակչության ջարդեր: Այդ ամենը եղել է նախօրոք ծրագրված, որի մասին վկայում է այն փաստերը, որ նախապես ջարդարարները ունեցել են հայերի բնակատեղերի ցուցակը, հեռախոսակապը անջատված է եղել, ոճիրը իրականացնողներին բաժանվել է թմրանյութեր, ոգելիչ խմիչքներ, մետաղյա գործիքներ և այլն:Այդ մի քանի օրերի ընթացքում, ըստ պաշտոնական տվյալների զոհվել են տասնյակ հայեր, իսկ ոչ պաշտոնական տվյալներով՝ հազարից ավելի սպանվածներ: 1988թ. Սումգայիթի ջարդերի մասին կարող եք ավելին իմանալ «Սովորական ցեղասպանություն» փաստագրական ֆիլմից, որը կցուցադրվի լեհերեն գրությամբ փետրվարի 28-ին, ժամը՝ 17:00 Լեհ-հայկական հիմնադրամում:
Serdecznie zapraszamy 28-go lutego godz. 15:00 na Skwer Ormiański (Sadyba), gdzie przy ormiańskim krzyżu (Chaczqar), odbędzie się msza za dusze zmarłych w mieście Sumgait (Azerbejdżan) w 1988 roku. Z modlitwą o. Dadżad
2014 թվականի փետրվարի 28-ին, ժամը 15:00-ին, Վարշավայի Հայկական պուրակում (Սադիբայի այգում) տեղադրված Խաչքարի առջև կատարվելու է Հոգեհանգստյան աղոթք 1988 թվականին Ադրբեջանում դաժանաբար սպանված հայորդիների հոգիների խաղաղության համար: Աղոթքով`Հ. Տաճատ
Info: Fundacja Polsko-Ormiańska Warszawa, ul. Wspólna 61/107
   

25 rocznica tragicznego trzęsienia ziemi w Armenii

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Armenia

W tym roku mija 25 rocznica tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi, które nawiedziło północną Armenię w 1988 zabijając ponad 25 tysięcy ludzi.
Z okazji rocznicy, w dniu 7 grudnia o godzinie 16:00 w Łodzi, w kapliczce ormiańskiej, odbędzie się Msza Święta w intencji Ofiar trzęsienia ziemi. Będziemy modlić się o wieczny spokój ich dusz. Wierni będą mogli wziąć udział we Mszy również w Warszawie, w parku Sadyba, na skwerze ormiańskim, przed chaczkarem, w dniu 8 grudnia o godzinie 15:00
info: Hraczja Bojadżjan
Դեկտեմբերի 7-ին, 16:00-ին, Լոձի հայկական մատուռում կատարվելու է հոգեհանգստյան կարգ` երկրաշարժի զոհերի հոգիների խաղաղության համար:
Հոգեհանգստյան աղոթք հնչելու է նաև դեկտեմբերի 8-ին, 15:00-ին, Վարշավայի Սադիբայի այգում` հայկական պուրակում, տեղադրված խաչքարի առջև:
   

Rocznica tragedii w Armenii

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Armenia

4 lata temu, 7 grudnia 1988 r. nastąpiła jedna z największych tragedii XX wieku. Silne trzęsienie ziemi zniszczyło ormiańskie miasta Giumri i Spitak oraz setki okolicznych wiosek. Zginęły dziesiątki tysięcy ludzi.Wstrząsy zdruzgotały dwadzieścia miast i 342 osady na terenie całej północnej Armenii; 58 z nich zupełnie nie nadawało się do zamieszkania. W regionie epicentrum, z gór schodziły osuwiska i lawiny, znacznie utrudniając dostawy pomocy dla ogarniętego klęską żywiołową obszaru. Doszło także do zerwania instalacji telefonicznych i energetycznych. kliknij tutaj
   

Strona 1 z 66