Ogłoszenia

MURANOWSKA CHOINKA z ormiańskim poczęstunkiem

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Ogłoszenia ogólne

Rada Osiedla Muranów zaprasza na MURANOWSKĄ CHOINKĘ - POZNAJ SWOICH SĄSIADÓW -  przedświąteczne spotkanie mieszkańców dzielnicy Muranów. Spotkanie odbędzie się w sobotę 17 grudnia w godz. 16 - 20 w siedzibie Rady Osiedla ul. Nowolipie 9/11 (Warszawa)
ZAPRASZAMY
 

Sześć wieków historii Ormian w Polsce- spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem- Zaleskim.

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Ogłoszenia ogólne

Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego ma przyjemność zaprosić na pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach projektu „Spotkania z…”, podczas którego ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski- polski Ormianin, działacz charytatywny, historyk, poeta, wyjaśni wiele kwestii związanych z wpływem kultury ormiańskiej na kulturę Polską
Spotkanie odbędzie się 5 grudnia o godz. 17:00 w Sali nr 200 w budynku Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
Ormianie to jedna z dziewięciu oficjalnie uznanych mniejszości narodowych w Polsce. Jaka jest ich historia? Gdzie mieszkają? Jakie wartości wnieśli w polską kulturę? Co  Juliusz Słowacki,  Ignacy Łukasiewicz, Zbigniew Herbert mają z nimi wspólnego?
INFO od organizatora: Joanna Haberek, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 512474015
   

Koncert Armeńskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Ogłoszenia ogólne

Po raz pierwszy w swojej historii wystąpi w Polsce Armeńska Narodowa Orkiestra Filharmoniczna (APO).  Zespół pod batutą swojego szefa, Eduara Topczjana, wystąpi w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie  29 listopada br. Program koncertu wypełnią dzieła kompozytorów rosyjskich - Kaprys hiszpański op. 34 Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, I Symfonia g-moll op. 13, Marzenia zimowe Piotra Czajkowskiego, a także słynny Koncert skrzypcowy czołowego kompozytora ormiańskiego, Arama Chaczaturiana, w którym jako solistka wystąpi młoda skrzypaczka, Anusz Nikogosjan.
Będzie to jedyny koncert Orkiestry w Polsce w ramach krótkiego tournée, podczas którego wystąpi także dwukrotnie w Niemczech.
Armeńska Narodowa Orkiestra Filharmoniczna jest najstarszym zespołem symfonicznym w kraju, założonym w r. 1925 przy konserwatorium w Erywaniu przez Arszaka  Adamiana i Aleksandra Spendiariana – świętuje więc w tym roku 90-lecie istnienia. Orkiestra występuje regularnie nie tylko w kraju, ale odbywa także podróże koncertowe do wielu krajów świata, pełniąc rolę ambasadora kultury Armenii. Propaguje twórczość kompozytorów ormiańskich, m. in. Arama Chaczturiana, Edwarda Morzojana, Aleksanda Arutiuniana, Aweta Terterjana i wielu innych.  Wśród dyrygentów, którzy kierowali Orkiestrą, jest także Walery Gergiew, który pełnił rolę jej dyrektora artystycznego w latach 1981- 1985.
Obecny szef zespołu, Edward Topczjan (ur. 1971), studiował w Konserwatorium w Erywaniu początkowo grę na skrzypcach, a następnie dyrygenturę u znakomitego Ohana Duriana. Działalność dyrygencką rozpoczął w wieku 20 lat, gdy wraz z przyjaciółmi założył Serenade Chamber Orchestra. Z zespołem tym, znanym później pod nazwą Armenian Chamber Pleyers, dał ponad 1000 koncertów w wielu krajach, odnosząc znaczne sukcesy. Występuje gościnnie z orkiestrami symfonicznymi w ważnych ośrodkach Europy, Rosji i Stanów Zjednoczonych.
W 2000 roku debiutował z Armeńską Orkiestrą Filharmoniczną i jeszcze w tym samym roku został jej dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem. Za swoje dokonania został uhonorowany licznymi nagrodami.
Solistka wieczoru, Anusz Nikogosjan, studiowała grę na skrzypcach w Erywaniu i w Monachium, doskonali również swoją sztukę pod kierunkiem Julii Fischer. Jest laureatka szeregu międzynarodowych konkursów, występowała w Rosji, Europie i USA, często wykonując utwory kompozytorów ormiańskich. Artystka gra na skrzypcach Guadagniniego z r. 1753.
Tekst przygotował Krzysztof Teodorowicz
   

Uczta POLIN z Robertem Makłowiczem

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Ogłoszenia ogólne

Wraz z krytykiem kulinarnym, pisarzem i podróżnikiem Robertem Makłowiczem i przedstawicielami mniejszości narodowych wyruszymy w smakową podróż do dawnej Rzeczpospolitej. Spotykały się tam m.in. kuchnie: żydowska, polska, ormiańska czy tatarska. Na ile się przenikały? Czy możemy dostrzec ich wpływ na współczesną kuchnię polską? Jakie smaki przetrwały, a jakie zostały utracone bezpowrotnie? Szukaniu odpowiedzi na te pytanie będzie towarzyszyła słodka uczta inspirowana dawnymi przepisami.
11 października, godz. 14:00-17:00, hol główny, wstęp wolny. Muzeum Historii Żydów Polskich ul. Mordechaja Anielewicza 6, Warszawa.

   

Spotkanie autorskie z ormiańskim reżyserem Vahramem Mkhitaryanem

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Ogłoszenia ogólne

DKF TuŚwita w Warszawie (ul. Wysockiego 11) zaprasza 10.06.2015 r.o godz. 19.30  na spotkanie autorskie z ormiańskim reżyserem Vahramem Mkhitaryanem. W programie spotkania prezentacja filmów „Mleczny brat” i „Pieśń pasterza”, które otrzymały kilkanaście nagród w Polsce i zagranicą.
   

Strona 1 z 16