Ormianie

ORMIAŃSKO POLSKA NATURA - wystawa prac ormiańskich artystek w Warszawie

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Artyści w Polsce

16.11.2016 o godz. 19:00 w Centrum Promocji Kultury (ul. Podskarbińska 2) w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy pt. ORMIAŃSKO POLSKA NATURA. Jest to wystawa Barbary Bieleckiej–Woźniczko(córki Ormianki z Krymu) / Helen Arut(pochodzi z Armenii, urodzona w Giumri) / Anny Muradyan(pochodzi z Armenii),obejmująca malarstwo/jedwab/witraż/ceramikę.Wystawa będzie czynna do 30.11.2016.
 

Jadwiga Zarugiewiczowa z rodu Bohosiewiczów spocznie w Warszawie

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Ormianie Polscy


Andrzej Krzysztof Kunert, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Fundacja Armenian Foundation mają zaszczyt zaprosić na uroczystą żałobną Mszę Świętą i uroczysty pogrzeb doczesnych szczątków Jadwigi Zarugiewiczowej Matki Nieznanego Żołnierza.

Wspólnota Ormian Polskich skupiona wokół Fundacji Armenian Foundation przeżywa swój wielce radosny dzień. Dzięki wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i osobistemu zaangażowaniu Pana Ministra Andrzeja Kunerta doczesne szczątki jednej z naszych wielkich, ormiańskich Matek - Jadwigi Zarugiewiczowej z rodu Bohosiewiczów, urodzonej w Kutach, zostały szczęśliwie odnalezione, po 48 latach zapomnienia. Jadwiga Zarugiewiczowa    z rodu Bohosiewiczów jest Symboliczną Matką Nieznanego Żołnierza. Nasza bohaterska, ormiańska Matka w 1920 roku straciła  syna Konstantego, który zginął w obronie Lwowa, pod Zadwórzem, w walce z bolszewikami. Zadwórze nazywane jest przez Polaków "Polskimi Termopilami". W 1925 roku Jadwiga Zarugiewiczowa poproszona została przez ówczesne władze o wybór trumny ze szczątkami polskiego żołnierza. Trumna z bezimiennymi  szczątkami została złożona w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie - w miejscu najbliższym sercu każdego Polaka, gdzie umieszczone są urny z ziemią ze wszystkich pól bitewnych świata uświęcona krwią polskich bohaterów walczących o wolność swej ojczyzny.
Przedziwne losy i zawirowania historyczne powodują, że nasza Bohaterska Matka zmarła w Suwałkach z dala od swoich bliskich. Staraniem Macieja Bohosiewicza, w styczniu br., odnalezione zostało miejsce pochowku  śp. Jadwigi Zarugiewiczowej, a Jej szczątki sprowadzono do Warszawy, by      30 maja br. uroczyście z honorami państwowymi, w asyście najwyższych władz państwowych oraz przedstawicieli wszystkich rodzajów wojsk Rzeczypospolitej Polskiej pochować naszą Ormiańską Matkę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wśród Jej "dzieci", żołnierzy walk 1920roku. Aby podkreślić ormiańskie korzenie Symbolicznej Matki specjalnie wykonano i sprowadzono    z Armenii chaczkar (wotywny krzyż ormiański wykonany z wulkanicznej skały - tufu), który stanie na Jej grobie.
Program uroczystości:
30 maja 2016 roku
godz. 11.00 Uroczysta Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
godz. 12.30 Uroczysty pogrzeb  na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
   

Forum Ormian w Polsce

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Ormianie Polscy

Ambasador Republiki Armenii w Polsce, JE Edgar Ghazaryan, zaprasza na Forum Ormian w Polsce. Spotkanie będzie miało miejsce 8 maja 2016r. w Warszawie (Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego w Warszawie - ul. Krakowskie Przedmieście 66 ). Sesja główna rozpocznie się o godz. 12:00. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program:
11:00 - Rejestracja uczestników
12:00 - Sesja Główna
•Hymn Rzeczypospolitej Polskiej
•Hymn Republiki Armenii
•Publikacja komunikatów adresowanych do uczestników Forum
•Przemówienie Inauguracyjne Ambasadora Armenii w Polsce
•Przemówienie przedstawiciela Ministerstwa Diaspory Armenii
• Inne Przemówienia
13:00 - Projekcja Filmu Dokumentalnego
13:20 - Przerwa na Kawę
14:00 - Spotkania Grup Tematycznych
•Grupa "A" - Forum Biznesowe
•Grupa "B" - Forum Społeczne i Kulturowe
15:15 - Wyjazd na Skwer Ormiański na Sadybie
16:00 - Ceremonia składania wieńca i kwiatów pod Chaczkarem
Aby potwierdzić swoje uczestnictwo w Forum Ormian w Polsce, należy przesłać maila na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  i podać następujące informacje:
• Pełne imię i nazwisko
• Poczta e-mail oraz numer telefonu dla kontaktu
• Rodzaj działalności/pracy
• Które z poniższych spotkań chciałby/łaby Pan/Pani uczestniczyć
Grupa "A" - Forum Biznesowe
Grupa "B" - Forum Społeczne i Kulturowe
11.00 - Մասնակիցների գրանցում
12:00 - Գլխավոր նիստ
• Լեհաստանի Հանրապետության պետական օրհներգ
• Հայաստանի Հանրապետության պետական օրհներգ
• Համաժողովին ուղղված ուղերձների հրապարակում
• Լեհաստանում ՀՀ դեսպանի բացման խոսքը
• ՀՀ սփյուռքի նախարարության ներկայացուցչի խոսքը
• Այլ ելույթներ
13:00 - Փաստավավերագրական ֆիլմի ցուցադրություն
13:20-14.00 - Սուրճի ընդմիջում
14:00-15.00 - Աշխատանքային խմբերի հանդիպումներ
Խումբ «Ա» Գործարար համաժողով
Խումբ «Բ» Հասարակական և մշակութային համաժողով
16:00 - Ծաղկեպսակ/ծաղիկների դրման արարողություն Հայկական Խաչքարին, Հայկական պուրակ, Սադիբա թաղամասում
Skwer Ormiański na Sadybie
Մասնակցությունը` նախապես գրանցման հիմա վրա
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
   

Koncert „Karol Mikuli - zapomniany uczeń Chopina, zasłużony obywatel Austro-Węgier”

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Ormianie Polscy

13.04.2016 (śr.) o godz. 19.00 w Austriackim Forum Kultury (ul. Próżna 7/9, Warszawa)odbędzie się koncert „Karol Mikuli - zapomniany uczeń Chopina, zasłużony obywatel Austro-Węgier”
Wykonawcy: Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian, Witold Żołądkiewicz – baryton, Anna Gut - klarnet
Prowadzenie i koncepcja - Michał Piekarski
W programie:
Karol Mikuli - Pieśni op. 16, 17, 27 oraz Serenada As-dur op. 22 na klarnet i fortepian
Koncert poświęcony Karolowi Mikulemu (1819-1897), uczniowi Fryderyka Chopina, kompozytorowi i pianiście. Urodzony w Czerniowcach w rodzinie polskich Ormian, artysta od 1858 r. mieszkał we Lwowie, gdzie został dyrektorem Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego wzorowanego na Towarzystwie Muzycznym w Wiedniu. Przez 30 lat kierował Konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego, wykształcił szereg pianistów i kompozytorów, dzięki czemu w roku 1910 Lwów stał się głównym miejscem obchodu Roku Chopinowskiego. W 1889 r. został odznaczony Krzyżem Rycerskim Orderu Cesarza Franciszka Józefa I. Mikuli był też kompozytorem, autorem głównie utworów fortepianowych – tak jak Chopin – mazurków, polonezów, etiud. Całkowicie nieznane są za to jego pieśni. Muzykolog Michał Piekarski natrafił na nie w bibliotece konserwatorium we Lwowie, gdy przygotowywał materiały do pracy doktorskiej poświęconej muzyce i muzykologii we Lwowie. Zarówno pieśni Mikulego, jak i serenada są utworami, które w Warszawie nigdy nie miały okazji zabrzmieć, dlatego koncert „Karol Mikuli – zapomniany uczeń Chopina, zasłużony obywatel Austro-Węgier” daje jedyną możliwość zapoznania się z tą twórczością.
   

Ormiańska rodzina Bohosiewiczów - spotkanie z autorskie z Andrzejem Bohosiewiczem

Uwaga, otwiera nowe okno. PDF Array Drukuj Array Email

Ormianie Polscy

Fundacja Armenian Foundation serdecznie zaprasza na spotkanie z p. Andrzejem Bohosiewiczem, autorem ksiązki "Ormiańska Rodzina Bohosiewiczów", które odbędzie się 21 marca o godz. 18:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie (ul. Elektoralna 12).
   

Strona 1 z 9